قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / پروژه های تراسازه تبریز / معرفی LSF (سازه‌های فولادی سبک)

معرفی LSF (سازه‌های فولادی سبک)

مقدمه

کشور ما که در یکی از مناطق زلزله خیز دنیا قرار دارد، طی قرن اخیر، بالغ بر 30هزار زلزله را تجربه کرده که قربانیان زلزله های مهم این دوره، حدود 160هزار نفر گزارش شده است

در حال حاضر روش ساخت و ساز غالب در کشور روش سنتی است که به لحاظ کیفیت غیرقابل کنترل بوده و امکان دخل و تصرف برای ارتقای مشخصات فنی آن بسیار مشکل است. به همین دلیل از متوسط طول عمرکوتاهی نیز برخوردار می باشد .همچنین به دلیل عدم امکان مدیریت صحیح و برنامه ریزی دقیق ، قیمت تمام شده روش های سنتی در مقابل محصول نهایی آن گران و در کل فرآیند زمان بری می باشد. افزایش قیمت حامل های انرژی حاصل از طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش دستمزد کارگران به علت کارگربری روش های سنتی بر گرانی این روش ها به مراتب افزوده است.

نه تنها ما در ایران با این مسئله دست به گریبان بوده ایم بلکه جهان صنعتی نیز این مسئله را تجربه نموده است. تلاشهای ایشان که حاصل پاسخگویی به رشد تقاضا، تامین کیفیت مطلوب و کاهش قیمت ساختمان بوده با استفاده از تکنیک های مدرن و خلاق مهندسی شکل گرفته است و خوشبختانه قابل انتقال به داخل ایران با تلاشی به مراتب کمتر از تلاش اولیه ای می باشد که جهان صنعتی در جهت ایجاد آن انجام داده است.

در روش صنعتی ، قطعات و اجزای ساختمان تحت نظام صنعتی در کارخانه تولید و از جنبه های مختلف از نظر کیفیت ، آزمایش و سپس به محل کارگاه حمل می شود. با این روش حجم عملیات ساختمان در محل کارگاه ، کاهش یافته و میزان تولید افزایش می‌یابد. علاوه بر آن به لحاظ تولید انبوه ، قیمت ها در مقایسه با تولیدات سنتی پایین تر است و محصولات دارای کیفیت ثابت و قابل پیش بینی هستند. از مهمترین مسائل تولید صنعتی ، خشک سازی )جهت افزیش سرعت و کاهش پرت( و سبک سازی )جهت کاهش انرژی بری و کاهش نیروهای اینرسی تولید شده در اثر شتاب ناشی اززلزله( می باشد.

صنعتی سازی در کشورهای پیشرفته توانسته است تا حد زیادی جایگاه خود را پیدا کند و سهم قابل ملاحظهای از تولید ساختمان را به خود اختصاص دهد. این سهم در کشور ما بسیار ناچیز بوده و نیازمند حمایت بیشتر تلاشگران این عرصه است. با توجه به ضرورت صنعتی سازی ساختمان و اهمیت تبیین جایگاه واقعی آن در میان صنایع کشور و با عنایت به حمایتهای دولت جهت اجرای بخشی از سیاست های سند چشم انداز و برنامه های توسعه کشور، شناسایی توانمندی های بالقوه و بالفعل داخلی و خارجی ضروری به نظر می رسد.

LSF

حروف اختصاری LSF از کلمات Light Steel Frame فریم به معنای قاب های سبک فولادی سرد نورد شده است

سیستم سازه های فولادی سبک که امروزه در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ترین عامل در سازه های فولادی می‌باشد .مقاطع فولادی جدار نازک، مقاطع فلزی (LGS) سبک ، مقاطع فولادی جدار نازک سرد نورد شده ای می باشند که با استفاده از ورقهای فولادی نازک و با استفاده از روش roll forming شکل دهی می شوند . تولید Roll Forming مقاطع و استفاده از این روش در حجم بسیار بالا و با کیفیت مناسب و یکنواخت انجام گیرد. مقاطع فولادی، جدار نازک و   سبک بوده و به راحتی قابل حمل می باشد.بخش های مختلف ساختمان را به راحتی می توان با این مقاطع مونتاژ نمود. این عوامل باعث می گردد که عملیات ساخت با این سیستم بسیار سریع باشد.

LSF بی تردید روز به روز جایگاه مناسبتری را در بازار ساخت و ساز کسب خواهد کرد چرا که این نوع از ساختمان در مقایسه با سایر روشهای استاندارد ، از قیمت تمام شده بسیار مناسبتری برخوردار است. در مجموع با توجه به شرایط نوین شکل گرفته در جهان و با لحاظ کلیه ملاحظات زیست محیطی ، توجیهات اقتصادی ، شرایط گوناگون و متنوع اقلیمی ، مسأله انرژِی ، نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای پروژه های ساختمانی و بالاخره موضوع بهره برداری از ساختمان ، روش LSF به عنوان یکی از مناسب ترین روشهای ساختمان سازی در شرایط فعلی جهان شناخته می شود . این فاکتورها رقابت پذیری این سیستم ساختمانی را با سایر سیستم های ساختمانی به وضوح نشان می دهد به نحوی که میزان استقبال از این روش ، با رشدی نزدیک به صد در صد ، در صدر روش های گوناگون ساخت و ساز در جهان قرار دارد.

فلسفه مهندسی در این نوع از ساختمان این است که المانهای ضعیف ولی متعدد را جایگزین المانهای قوی ولی کم تعداد کرده اند به همین دلیل در زمان وقوع زلزله حتی اگر بخشی از ساختمان دچار آسیب بشود سایر قسمتها نقص آن را جبران می کنند . ساختمانهای LSF بسیار سبک اند ، برای مقایسه ، وزن ساختمان های LSF یک ششم ساختمانهای بتنی و یک پنجم تا یک چهارم ساختمانهای فلزی است و از آنجایی که یک ساختمان هرچقدر سبکتر باشد نیروی کمتری را نیز جذب می کند بنابراین در زمان وقوع زلزله کمترین آسیب را می بیند. اکنون به کمک تکنولوژی کدکم این امکان فراهم آمده است که ساختمانهای LSF را در شرایط حدی و به صورت شکل پذیر و به همان شکلی که طراحی کرده ایم بسازیم. همچنین به کمک تولید مکانیزه مبتنی بر طراحی مهندسی ، نقش نیروی انسانی و خطاهای احتمالی در اندازه گیری و نصب به حداقل می رسد. به این ترتیب ساختمانی بنا می شود که عملکرد بهتری دارد.

نقاط مثبت و منفی سازه LSF

گفته شد که سازه LSF به نسبت سایر سازه‌ها از مزایای بسیاری برخوردار است. به عنوان مثال، به سبب وزن کم این سازه‌ها (۳۰ درصد وزن سازه‌ی ساختمان‌های معمولی) خطر ناشی از زلزله نیز بسیار کم‌تر است. یا مثلاً سرعت ساخت ساختمان‌هایی که با سازه ال اس اف ساخته می‌شوند بسیار بالاست و این خبر خوبی برای سرمایه‌گذارانی ست که نمی‌خواهند سرمایه‌ی خود را به مدتی طولانی برای ساخت یک ساختمان معمولی صرف کنند.

هدر رفتن انرژی در ساختمان‌های ساخته شده با سازه ال اس اف کمتر از ساختمان‌های معمولی است و این به معنای آن است که در دراز مدت سود بسیاری عاید ساکنِ ساختمان می‌‌شود چرا که صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی می‌شود و این امر خود را در قبوض نشان می‌دهد.

برای ساختمان‌هایی که قرار است از سازه LSF ساخته شوند کم‌تر محدودیتی برای طراحی وجود دارد و دست مهندس جهت طراحی یک نقشه‌ی خاص و منحصر به فرد بازتر از زمانی است که بخواهد برای یک ساختمان معمولی نقشه طراحی کند.

سازه LSF در هر فصلی و در هر آب و هوایی قابلیت نصب در محل را دارد و این خود از مزایای این نوع سازه به شمار می‌رود (می‌دانید که سازه LSF در کارگاه یا کارخانه ساخته می‌شود و پس از ساخت به محل نصبِ منتقل شده و نصب می‌گردد).

از دیگر مزایای سازه LSF می توان به استفاده از دیوارهای خشک در آن به نسبت دیوارهای تر در ساختمان‌های معمولی اشاره داشت. در ساختمان‌های معمولی استفاده از دیوارهای تر می‌تواند معایبی هم‌چون سنگین بودن و نتیجتاً جذب نیروی زلزله‌ی بیش‌تر، آلودگی زیاد به هنگام ساخت و تخریب و هم‌چنین وجود ضایعات زیادی که پس از استفاده از مصالح باقی می مانند را به همراه داشته باشد. اما در عوض، ساختمان‌هایی که از سازه LSF در آن‌ها استفاده می‌شود از دیوارهای خشک برخوردار اند که این دیوارها نیروی زلزله‌ی کم‌تری را جذب می‌کنند و هم‌چنین هیچ گونه آلودگی و ضایعات به همراه ندارند. افزون بر این با سرعت بسیار زیادی نیز نصب می‌شوند.

با این حال برخی نقاط منفی نیز در ارتباط با سازه ال اس اف وجود دارند. به عنوان مثال، در این سازه برای ابعاد دهانه محدودیت وجود دارد یا آن که کسانی که باید این سازه‌ها را به کار ببرند بایستی بسیار حرفه‌ای و خبره باشند و استفاده از آن‌ها کار هرکسی نیست، یا مثلاً آن که ساختمان‌هایی که برای ساخت آن‌ها از این نوع سازه استفاده می‌شود باید دارای طبقات محدودی باشند و برای هر تعداد طبقه نمی‌توان از سازه LSF استفاده کرد.

مزایای کلی سیستم

مقاطع فولادی جدار نازک مقاطع بسیار مقاومی در مقابل خوردگی ،کج شدگی و ایجاد ترک می‌باشند.

برای ساخت ساختمان با این سیستم طول های مورد از یک قرقره ورق به مقاطع مورد نیاز نظر تولید میشود و لذا پرت مصالح حداقل ممکن است.

مصالح مورد نیاز برای ساخت این سیستم حداقل ۵٢ درصد سبک تر از مصالح  مرسوم در ساخت و ساز می باشد.

اجزای اسکلت ساختمان در محل کارخانه و تحت شرایط کنترل شده تولید و مونتاژ شده و سپس به محل سایت جهت نصب منتقل می گردند. این روش باعث کنترل کیفی مناسب و بالا رفتن سرعت نصب این سیستم در محل کارگاه می گردد.

ثبات در ابعاد:  مقاطع کاملا صاف و هم شکل بوده و دارای کیفیت یکسانی می باشند.

مقاومت در برابر آتش:  مقاطع فولادی ، مصالح غیر قابل اشتعال می باشند. این مصالح نمی سوزند و باعث گسترش حریق در فضاهای مختلف ساختمان نمی گردند.

مقاومت: مقاطع فولادی جدار نازک سرد نورد شده ، در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی دارای بالاترین نسبت مقاومت به وزن می باشند.

تنوع در مصالح نما: سطوح بیرونی ساختمان با سیستم LSF می تواند با انواع مصالح نمایی که معمار پروژه می خواهد، پوشش داده شود. از نماهای قابل استفاده می توان به مصالح بنایی وآجر، انواع سنگ های نما، نماهای آلومینیومی ، نماهای و… اشاره نمود. در سطوح داخلی ساختمان، PVC چوبی ، مصالح سرامیکی ، نمای مستقیما بر روی المانهای فولادی جدار نازک و پانل های گچی دیوار متصل می گردند.

برآورده نمودن الزامات استانداردهای مربوط به عملکرد ساختمان : سیستم به راحتی می تواند بالاترین ضوابط استانداردهای سازه های فولادی سبک مربوط به طراحی سازه ،  انرژی ، مقاومت در برابر آتش و عملکرد صوتی را برآورده نماید.

سرعت در اجرای سیستم: LSF یک سیستم سریع وآسان است.به دلیل سبک بودن وزن اجرای سازه های فولادی سبک نسبت به مصالح مرسوم دیگر، المان ها به راحتی قابل حمل و نصب بوده و درنتیجه سرعت کار بسیار بالاست.

زمان توقف کم: به دلیل این که این سیستم قابلیت نصب در تمام شرایط جوی مانند هوای خشک و سرمای شدید را دارا می باشد و از طرفی زمان اندکی را برای نصب در کارگاه نیاز دارد، لذا به طور معمول می توان در تمام فصول سال و در تمام شرایط جوی این سیستم ساختمانی را نصب نمود.

فعالیت های موازی و بدون وقفه در بخش های دیگر ساختمان:  به دلیل این که  سیستم سازه ای ساختمان و پوشش خارجی آن بسیار سریع نصب می گردد، لذا بقیه فعالیت های ساختمان مانند تاسیسات مکانیکی و برقی و نازک کاری سطوح داخلی ، می توانند به طور مستقل و به موازات تکمیل شدن نمای بیرون انجام گیرند.

سهولت در نصب سیستم های تاسیساتی: کلیه کابل های برق ، لوله های آب و داکت های تاسیساتی می توانند قبل از نصب پانل های گچی سطوح داخلی به راحتی در فضای خالی موجود در داخل دیوارها اجرا گردند.

نیاز کم به تجهیزات در قطعات LSF:  به دلیل این که قطعات ساختمانی سیستم سبک و قابل حمل توسط افراد، به کارگاه منتقل می گردد، لذا برای جابجایی و نصب این سیستم ، نیاز به ماشین آلات خاص نمی باشد. تجهیزات مورد نیاز برای نصب این سیستم محدود به یک سری تجهیزات پایه ای قابل حمل است.

نیاز به فضای کم کارگاهی:  به دلیل تحویل قطعات ساختمانی در زمان مورد نیاز و نیز آماده بودن اغلب قطعات برای نصب ، فضای بسیار محدودی برای نگهداری قطعات نیاز بوده و اتلاف مصالح نیز حداقل ممکن می باشد. بنابراین اجرای سیستم در سایت های کوچک و محدود به راحتی انجام می گیرد.

ایمنی در محل کارگاه: بدلیل سبک بودن قطعات، نیاز به تجهیزات وماشین آلات خاص نبوده و سطح مورد نیاز برای کار نیز فضای محدودی می خواهد لذا باعث می شود تا امنیت افراد و کارکنان به طور کامل در کارگاه تامین شود.

کاهش هزینه ها: علاوه برمزیت های فوق که باعث کاهش هزینه های اجرا می گردد، حجم موتورخانه و ظرفیت سیستم LSF به دلیل عملکرد حرارتی خوب سیستم گرمایش و سرمایش کم شده و باعث کاهش در هزینه های سیستم های تاسیساتی می گردد.

هزینه های بهره برداری کمتر:LSF هزینه های بهره برداری کمتری را به سیستم ساکنین تحمیل خواهد کرد.  به دلیل دوام بالای مصالح و نیز عملکرد حرارتی خوب این سیستم ، ساکنین هزینه کمتری را برای تعمیرات و نیز سرمایش ، گرمایش و محیط ساختمان پرداخت خواهند نمود.

عملکرد صوتی خوب : عایق های صوتی موجود در سیستم LSFباعث کاهش شدت، شده و نیز عایق های صوتی تعبیه شده در فضاهای داخلی ضربات دیوار باعث کاهش صوت منتقل شده در فضاهای داخلی ساختمان می گردند. در این سیستم فضاهای داخلی ساختمان دارای آرامش و راحتی بالایی می باشند.

سلامت محیط زیست : به دلیل سازگار بودن مصالح مورد استفاده دراین سیستم با محیط زیست انسانی ، و بی اثر بودن مصالح ، هیچ گونه بخارات سمی در محیط وجود نخواهد داشت. با کنترل و مسدود نمودن روزنه های ورود هوا، در این سیستم کیفیت هوای داخلی ساختمان قابل کنترل و مطبوع می باشد. مشکلاتی مانند کپک زدگی بر روی اجزای دیوارها در این سیستم وجود نخواهد داشت.

ایده آل ترین سیستم جهان برای ساختمانهای با ارتفاع متوسط و کوتاه

محاسبات سازه ای دقیق با استفاده از نرم افزار های تخصصی

عملکرد عالی در مقابل نیروهای جانبی باد ، طوفان و زلزله

بسیار مقاوم در مقابل خوردگی ،کج شدگی و ایجاد ترک

فعالیت های موازی و بدون وقفه در بخش های دیگر ساختمان

سهولت در نصب سیستم های تاسیساتی

نیاز کم به تجهیزات کارگاهی

نیاز به فضای کم کارگاهی

سلامت محیط زیست

کیفیت بالای ساخت در مقایسه با سایر سیستم های ساختمانی

دقت بالا و غیر قابل مقایسه در اجرای جزییات

تنوع و انعطاف پذیری زیاد در طراحی معماری و طراحی داخلی

دارای کلیه استاندارد های صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های بهره برداری کمتر

استحکام، ایمنی،دوام، درجه نامعینی بالا و ضریب اطمینان فوق العاده ساختمان

پرت حداقل ممکن مصالح

افزایش فضای مفید داخلی ساختمان نسبت به سازه های فولادی متداول

مقاوم در برابر آتش سوزی منطبق با کلیه آیین نامه های جهان

کاهش هزینه های بهره برداری و سهولت تعمیر و نگهداری ساختمان نسبت به سایر روش ها

کاملا اقتصادی همراه با بهره‌وری بیشتر و بازگشت سریع سرمایه گذاری

سرعت نصب و اجرای سریع، قابلیت اجرا در هر شرایط اجرایی بدون توقف

کاهش ضایعات، صرفه جویی و استفاده بهینه از مصالح و نیروی انسانی

افزایش عمر مفید ساختمان و کاملا منطبق با شرایط اقلیمی ایران

تولید صنعتی و مدولار ، کاهش هزینه های جانبی و قابلیت اجرا در هر نقطه صعب العبور

قابلیت کاربرد در احداث طبقات جدید و همچنین مقاوم سازی ساختمان های موجود

ایده آل برای انبوه سازی و مطلوب ترین گزینه الگوی مسکن در کشورهای پیشرفته

امكان انتخاب و دستيابي به كميت هاى مرتبط با فيزيك ساختمان (مانند عملكرد صوتي، حرارتي و رفتار جداره در برابر حريق)

اطمينان از حصول كيفيت با توجه به امكان نظارت مرحله اى

در سازه های چوبی برای احداث یک ساختمان نیاز به قطع تعداد زیادی درخت می باشد، همچنین برخی از مصالح ساختمانی قابل بازیافت نمی‌باشد ولی در این سیستم اسکلت فولادی کاملا قابل بازیافت بوده و همچنین برای تولید سازه می توان از فولاد بازیافت شده استفاده نمود.( سالانه حدود 435 میلیون تن فولاد در جهان بازیافت می شود که معادل 150 برج ایفل در روز می باشد).

این ساختمانها در زمان ساخت ، حداقل پرت مصالح و انرژی را دارند و در زمان بهره برداری نیز کمترین انرژی را هدر می دهند. علاوه بر این بسیاری از مواد و مصالحی که در این نوع از ساختمان به کار می رود، در پایان عمر ساختمان قابل بازگشت به طبیعت و یا قابل بازیافت است . ساختمان های LSF در دنیا به عنوان ساختمان های دوستار محیط زیست معروفند.

درباره ی admin2

مطلب پیشنهادی

پروژه کشور بولیوی

پروژه ساخت بیمارستان در La Paz, Santa Cruz, Trinidad, El Alto and Cochabamba

این پروژه ها شامل طراحی، ساخت و تجهیز کامل بیمارستان ها می باشد بصورتیکه شرکت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *